Akıllı Evinizin Güvenliğini Sağlama İpuçları

EbruDemir

Yeni Üye
24 Şub 2020
14
19
3
Akıllı ev geleceğin yoludur, ancak kendi riskleri ve potansiyel dezavantajları ile birlikte gelir. Eğer bu işe girişecekseniz, yol boyunca her noktada güvenliğe öncelik verdiğinizden emin olmalısınız.

Güvenlik, akıllı ev endüstrisinin başlıca endişelerinden biridir. Teorik olarak, akıllı ev cihazlarını eve entegre etme fikri kulağa hoş geliyor olabilir. Ancak her kamera, mikrofon ve veri toplama cihazının bir bilgisayar korsanı veya siber suçlu için olası bir giriş noktası olduğunu düşündüğünüzde, insanların neden bu konuda çekingen olduğunu anlamak kolay oluyor.

f.PNG

Kimse izlenmek ya da dinlenmek istemez. Kameraları hackleyen ve ev sahiplerine casusluk yapan insanların hikayelerini sıkça duyuyoruz. Bu vakalar iki kere düşünmemizi sağlamak için yeterli olabiliyor.

Bugün, erişimi her zamankinden daha fazla gizleme baskısını hissediyoruz. En yeni, en büyük teknolojiyi istiyoruz, ancak kendimizi gereksiz riske atmak da istemiyoruz. Cihazlarımızın ve hesaplarımızın birçoğu dikkatlice birbirine bağlandığında ve bir terslik olduğunda domino etkisi yaratabiliyor. Günümüzün birbirine bağlı sistemlerinde, güvenlik sorunları nadiren izole edilebiliyor. Güvenliği ihlal edilmiş bir sistem, bir ev sahibinin hayatının her alanında soruna yol açabiliyor.

İşte Akıllı Evinizin Güvenliğini Sağlamak İçin Birkaç İpucu

-Sadece Güvenilir Ürünler Satın Alın

Her şey satın aldığınız ürünlerle başlar ve biter. Doğru ürünleri evinize koyarsanız, yanlış ürünlere yatırım yapma riskinden kurtulmuş olursunuz. Bu basit bir kural ama çoğu insanın da kaçırdığı bir kural.

Güvenilir akıllı ev ürünleri için, iyi bir araştırma her şeydir. Sosyal medya ve çevrimiçi mesaj panoları aracılığıyla kitle kaynak kullanımı içeriklerine ek olarak, özel inceleme siteleri kullanın. DIY ev projeleri ev sahipleri için arzu edilen sistemleri yapmaktan, doğru hedefi bulmaya kadar her konuda yorum, rehber ve tavsiye sağlayan en iyi araçlardan biridir.

-Herkese Açık WiFi'den Akıllı Ev Ağına Asla Erişmeyin

Bağlı akıllı evin yararlı özelliklerinden biri, evinizin çeşitli termostat, aydınlatma veya mutfak fırını gibi sistemlerini uzaktan kontrol edebilmesidir. Ancak dikkatli olmazsanız, bu sorun haline gelebilir. Hiçbir koşulda, akıllı ev ağınıza halka açık bir WiFi bağlantısından erişmemelisiniz.

Ev ağınıza halka açık bir bağlantı üzerinden bağlandığınızda, kendinizi bilgisayar korsanlarının ağına düşürmüş olursunuz. Bu tuzağa düşerseniz, tehlikeye girdiğinizi de asla bilemeyebilirsiniz. Mümkün olduğunca bir VPN veya özel bağlantı kullanmak en iyisidir.

h.PNG

-Birden Çok Ağ Kurun

Ağlardan bahsetmişken, kendi ağınızı nasıl yapılandırdığınız konusunda akıllı olmalısınız. Günümüz pazarındaki çoğu internet yönlendiricisi, evinizde iki veya üç farklı ağ kurmanıza izin verir. Cihazlarınızı kasıtlı olarak ayırarak bunu kendi yararınıza kullanabilirsiniz.

Örneğin, tüm akıllı cihazları ev bilgisayarlarından ayrı olarak kendi ağınıza bağlamayı deneyebilirsiniz. (gizli bilgilere, kredi kartlarına vb. sahip olabilir). Ayrıca, ziyaret eden kişilere verdiğiniz bir konuk ağı oluşturun. Bunun gibi küçük adımlarla büyük bir fark yaratabilirsiniz.

-Şifreleri Güçlendirin

İster inanın ister inanmayın, en başarılı hack'ler, bilgisayar korsanlarının bir sisteme dönüşen karmaşık şemaların değil, güvenli giriş bilgilerinin sonucudur. Neyse ki, tek yapmanız gereken güvenliğinizi artırmak ve bir saldırıya karşı duyarlılığınızı azaltmak için şifrelerinizi güçlendirmektir.

Güçlü parolalar, tahmin edilebilir kelimeler yerine rakamlar, harfler ve simgeler dahil rastgele karakter dizeleri kullanır. Ayrıca, büyük ve küçük harf karakterlerinin bir kombinasyonunu kullanmak da yararlıdır, bu da şifreleri kırmak için daha zor hale getirir. Son olarak, şifrelerinizi düzenli olarak değiştirmek - birkaç haftada bir gibi - saldırıya uğrama riskinizi azaltır.

( Not: Her hesap ve cihaz için aynı şifreyi kullanmayın. Bir hesap saldırıya uğradıysa, temel olarak bilgisayar korsanına ağınızdaki diğer herhangi bir hesaba erişme özgürlüğü veriyorsunuz.)

j.PNG

-Her Zaman Son Güncellemeleri Yükleyin

Kimse bu sinir bozucu güncelleme isteklerini sevmiyor, ancak bir nedenden dolayı varlar. Yazılım güncellemeleri genellikle geçerli sürümde ortaya çıkan boşlukları, endişeleri ve sorunları ele alır. Yeni ve geliştirilmiş sürüme güncelleme yapılmaması sizi bu risklere maruz bırakacaktır.

Güncellemeleri işlemenin en iyi yolu otomatiğe almaktır. Bu işlem sizi karar verme süreci denkleminden çıkarır ve her zaman güncel olmanızı sağlar.
 

Robotikforum.net Nedir?

  • Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?

X Merhaba ziyaretçi Robotikforum.net adresine hoşgeldin. Robotikforum.net
adresi gelişen teknoloji ile günden güne yaygınlaşan robotik teknolojileri
hakkında yardımlaşabileceğin ve tartışabileceğin bir platformdur.
Aramıza katılmaya ne dersin?
Kayıt Ol