Akıllı Aydınlatma Nedir?

EbruDemir

Yeni Üye
24 Şub 2020
14
19
3
Işıkları sesle kontrol etmek eskiden sadece bir tanrının yapabileceği bir şey iken, bu günlerde herhangi birini güçlü hissettirecek akıllı aydınlatma sistemlerimiz var.

En büyük isim Hue ampulleriyle Philips'tir, ancak şimdi IKEA, Hive ve diğer pek çok kişi de harekete geçti.

k.PNG

Akıllı aydınlatma nedir?

Akıllı aydınlatma, genellikle Apple veya Android telefonunuzdaki bir uygulamadan kontrol edebileceğiniz aydınlatmadır.

Uygulama, ampullerin parlaklığını değiştirmenizi sağlar ve ampullerin renkli LED'leri varsa renklerini de değiştirebilirsiniz. Bu, minik ama etkili keyifler diyebileceğiniz koca bir olasılıklar dünyasını açar. Film izlemek için bir ışık tarifi, akşam yemeği için başka, dinlenmek ya da kitap okumak için başka bir tarifiniz olabilir. Bir tariften diğerine geçmek, bir akıllı telefona dokunmak veya sesinizle etkinleştirilen kişisel asistanınıza seslenmek kadar basittir.

Akıllı aydınlatma sistemi için gerekenler

Akıllı aydınlatma genellikle her bir akıllı ampulün en yakın komşusuna kablosuz olarak bağlandığı ağ bağlantısını kullanır. Bu ağ, telefon veya tabletiniz gibi diğer ağa bağlı cihazlarınızın ampullerinizle iletişim kurmasını sağlayan yönlendiricinize takılan bir hub tarafından kontrol edilir. Bazı sistemlerde, uzaktayken ışıkları kontrol etmenizi sağlayan ev modu da vardır. Bu, siz eve girmeden ışıkları açabilmenizde veya bebek bakıcınızı korkutmak istediğinizde kullanışlıdır. Yine de, tüm sistemler bir hub gerektirmez. LIFX platformu doğrudan Wi-Fi'nize bağlanır.

n.PNG

Çoğu zaman akıllı ışık sistemlerine karartma anahtarları veya hareket dedektörleri gibi ek öğelerle de erişilebildiğini ve bazı durumlarda belirli ışık tarifleri paketlerini oluşturmak için IFTTT (Bu Durumdaysa) hizmetine bağlanabilirler.

Size farklı renk şölenleri ile bir alarm görevi üstlenmesi mi yoksa özellikle kış günlerinde iş için erken uyananlardansanız sizi ışığa yavaş yavaş hazırlayan renk geçişleri mi?

Bu ve daha fazlası için, tam da buna ihtiyacım vardı diyorsanız, akıllı aydınlatma sizin için biçilmiş kaftan.

Güç sizinle olsun!
 

Robotikforum.net Nedir?

  • Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?