3D yazıcıların kullanım alanları nelerdir?

ddm_06

Yeni Üye
12 Mar 2020
7
0
1
10144059654194.jpg
Sanal ortamda tasarlanmış olan 3 boyutlu nesneleri, katı forma sahip somut nesnelere dönüştüren 3D yazıcıların kullanım alanları oldukça yaygın, avantajları da bir o kadar önemlidir. O önemli avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • 3D baskı teknolojisiyle istenilen aparatlar anında ve kolay bir şekilde basılmaktadır.
  • 3D tarayıcıyla taranan bir cismin çıktısı da rahatlıkla alınmaktadır.
  • Bunların yanında kişiler, çizdikleri tasarımları anında prototipleyebilmektedir.
  • Kişiler, 3 boyutlu yazıcılarla istedikleri ürünü kolayca oluşturabilme şansına da sahiptir.
3D yazıcı teknolojisi pek çok sektörde karşımıza çıkmakta, herkesin hayatını da bir hayli kolaylaştırmaktadır. Şimdi gelin, 3D yazıcının kullanım alanlarına hep birlikte bir göz atalım…

  • 3D yazıcının en çok kullanıldığı alanlar arasında ev dekorasyonu ve hediyelik eşya bulunmaktadır. Ayrıca, ürün prototiplemede de 3D yazıcıların sıkça kullanıldığını söyleyebiliriz.
  • 3D yazıcıların gıda sektöründe de hızla geliştiğine şahit olmaktayız. Bununla birlikte, çikolata basmakta olan 3D yazıcılarla kişiler, diledikleri şekilde çikolata tasarlayabilmektedir.
  • Tekstil ve giyilebilir teknolojide 3D yazıcıların önemi oldukça büyüktür. Saat ve bileklik gibi aksesuarlarda da 3D yazıcı teknolojisinden yararlanıldığını görmekteyiz.
  • Bu çok önemli teknoloji sayesinde, pek çok evin inşa edildiğini de söylemek isteriz. Bu konuda Çin oldukça başarılıdır. Çin’de yaşayan kişiler, 3D yazıcı ile günde 10 ev inşa etmiştir.
  • 3D yazıcı teknolojisi, sağlık alanında da çok önemli işlere imza atmıştır. Bu teknoloji, özellikle de hastalara çok büyük yarar sağlamaktadır. Bu bağlamda, 3D yazıcı teknolojisi sayesinde, çok kolay bir şekilde protezler elde edildiğini de söylemek isteriz.
 

Robotikforum.net Nedir?

  • Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?

X Merhaba ziyaretçi Robotikforum.net adresine hoşgeldin. Robotikforum.net
adresi gelişen teknoloji ile günden güne yaygınlaşan robotik teknolojileri
hakkında yardımlaşabileceğin ve tartışabileceğin bir platformdur.
Aramıza katılmaya ne dersin?
Kayıt Ol