14 Dof Robot nasıl yürür?

maxiproduksiyon

Programcı
22 Mar 2020
1
0
1
İstanbul
www.maxipcmarket.com
İsim
Cüneyt
Raspberry pi, python yazılımı ve 14 adet servo ile ( 6 adet ellerde, 2 boyunda, 4 bacaklarda ve 2 ayakta servo motor) yürüyen bir robot yapmaya çalışıyorum. Fakat robot hareket ettiğinde hep öne yada yana düşme eğiliminde. Yani tam olarak örnek verirsem robot düz konumdayken ilk bacağı hareket ettirebiliyorum. Sonra diğer ayağını kaldırdığı anda bir ayağı önde olduğu için gerideki ayak öne doğru gelirken yükü taşıyamayıp başka bir noktaya eğiliyor ve hareket sağlanamıyor. MG996R servo motorlar bulunmakta. Motorlar ağırlığı taşıyamadığından mı yoksa bele denk gelen bacak motorlarının düz hareket edip yana doğru hareket etmediğinden midir ? Denge sensörü de aldım ama kullanmayı henüz bilmiyorum. Denge sensörü ile bu yana düşme durumunu nasıl giderebileceğim de belirsiz. Yani motorlar taşıyamıyor ise hiç uğraşmayıp kol aksamına daha fazla motor takıp kolun daha çok hareket etmesini sağlayacağım. Anatomide sorun varsa buna göre 2 motor daha alıp belin yana doğru hareket etmesini sağlayacağım. Robot yürütme tekniği hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim.

Son düzenleme:

Robotikforum.net Nedir?

• Robotikforum.net 2020 yılında kurulup yayın hayatına başlayan ve Türkiye’de robotik kodlama alanının gelişimine katkıda bulunmak için bu alan ile ilgilenen bireylerin bir birleri ile yardımlaşmaları ve fikir danışmalarını sağlayarak daha iyi öğrenmek için her bir bireyin bilgisini ve tecrübesini alarak kendini geliştirebileceği ve sorularına cevap bulabileceği bir platform olarak kurulmuştur.

Bilgilendirme!!!

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan www.robotikforum.net Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.

Sayfamızı beğendin mi?